Akçelik, “Hassas Doğrultma Makinesi”ni devreye soktu

Endüstri 4.0 formatında Vasıflı Parlak Çelik üretimi yapan Akçelik Demir Çelik San. Tic. AŞ, devreye aldığı Hassas Doğrultma Makinesi ile yine sektörün öncüsü oldu. Bu makine sayesinde çokgen kesitli vasıflı parlak çelikler 1 metrede 0,5 mm doğrusallık değerine ulaşıyor.

Vasıflı parlak çelik üreticilerinin öncüsü Akçelik Demir Çelik San. Tic. AŞ, “Hassas Doğrultma Makinesi”ni hizmete sokarak sektörde yine bir ilke imza attı. Endüstri 4.0 formatında Vasıflı Parlak Çelik üretimi yapan Akçelik, bu makine sayesinde çokgen kesitli ürünlerini, bir metrede 0,5 mm doğrusallık değerine ulaştırıyor. Çubuk ve filmaşinden soğuk çekme prosesi ile elde edilen 2,5 ile 6,5 metre uzunluğundaki çokgen vasıflı parlak çelikler, ağır sanayinin en hassas imalatlarında kullanılıyor.

Başta hidrolik ve otomotiv sektörünün ihtiyacını karşılayan hassas doğrusallığa salip bu ürünler, kayar otomat ve yüksek devirli işleme kabiliyetine sahip tezgahlarca tercih ediyor. Müşteri taleplerini ve ürün memnuniyetini ön planda tutan Akçelik, bu makine sayesinde vasıflı parlak çelik kullanımında proses maliyetlerinin ve kayıplarının azaltılmasına katkı sunuyor. Bu ürünler sayesinde, imalatçılar, artan hassasiyet ve daralan tolerans değerlerine bağlı olarak, makine kabiliyetlerini yükseltmiş, hammadde kaynaklı hataları minimize etmiş ve zaman kayıplarının önüne geçmiş olacaklar.

Akçelik, özellikle çubuk hammadde kullanılarak üretilen çokgen kesitli vasıflı parlak çeliklerde elde ettiği 0,5 mm/m doğrusallık başarısı ile hem iç pazarda hem de uluslar arası pazarda rekabet gücünü artırmış oldu. Yüksek doğrusallık oranına sahip ürünler, özellikle talaşlı imalat, kayar işlem tezgahları ve CNC işleme parkuruna sahip müşteriler için maliyetler, fire, hız ve zaman konularında ajantajlar sağlıyor. Çokgen kesitli (altı köşe, lama, kare dolu mil vb.) vasıflı parlak çeliklerin işlendiği Hassas Doğrultma Makinesi’nin günlük üretim kapasitesi 50 ton olarak açıklandı.