Akcelik Tristar
Akçelik Tristar Steel

Demir çelik sektörünün ihracatının öncülerinden Akçelik, yurt dışı yatırımlarıyla küresel çelik pazarında büyümeyi sürdürüyor.  Mart 2020’de Almanya’da bulunan BWS Blankstahlwerk Sindorf GmbH Fabrikasını bünyesine katan Akçelik’in yurt dışında sürdürülebilir büyüme zincirinin son halkası Tristar Steel oldu.  Romanya merkezli şirketin yüzde 58 hissesini satın alan Akçelik, yeni yatırımıyla yeni pazarlarda söz sahibi olmayı hedefliyor.

Türkiye’de demir-çelik endüstrisinin ve ihracatın öncü şirketlerinden Akçelik, müşterilerinin ihtiyaçlarını sürdürülebilir kalite anlayışıyla karşılamaya odaklanırken, global pazarlarda büyüme hedefli doğrultusunda yatırımlarını sürdürüyor. 4 kıtada 60 ülkeye ihracat yapan Akçelik, Endüstri 4.0 çalışmaları çerçevesinde farbikasında gerçekleştirdiği yenileme çalışmalarının yanı sıra sektörün dünya çapında ün kazanmış global şirketlerine yaptığı yatırımlarla küresel ölçekte büyümeye devam ediyor. Son olarak, 2020’nin mart ayında BWS Blankstahlwerk Sindorf GmbH Fabrikasını satın alan şirket, Temmuz 2021’d

e Romanyalı Tristar Steel’in yüzde 58’ini alarak yurt dışı yatırımlarına bir yenisini ekledi.

Yeni pazarların kapısını aralayacak

Akçelik’in yüzde 58’ini satın aldığı Tristar Steel, sektörde 40 yılı aşkın deneyimiyle küresel pazar lideri olan konumunda bulunuyor. 6.00 mm’den 50.00 mm’ye kadar küçük çaplarda sert krom kaplı çelik çubuklar ve lineer şaftlar üreten Tristar, üretimdeki yetkinliği ve özel mekanik parçaların yapımındaki uzmanlığıyla tanınıyor.   “Hareket için tasarlanmış şaftlar” mottosuyla uzun yıllar çeşitli sektörlere yönelik üretim yapan Trsitar Steel, gazlı silindir, hidrolik silindir, lineer şaft, hareket sistemleri ve pnömatik silindir alanlarında üretim yapıyor. Şirket aynı zamanda pazarda en yüksek korozyon direncine sahip ürünleri standart olarak üretmesiyle de tanınıyor. Akçelik, Tristar yatırımıyla yurt dışında yeni pazarlara açılmayı da planlıyor.

Yavuz Kılıç: Global pazarlarda rasyonel ve sürdürülebilir büyümeye devam edeceğiz

Yurt dışı yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulunan Akçelik Genel Müdürü Yavuz Kılıç, “Akçelik olarak, kurulduğumuz günden bu yana yatırımlarımız ve sürekli geliştirdiğimiz teknolojik çalışmalarımız ile müşterilerimize güç katmayı amaçlıyoruz. Sektörümüzde en gelişmiş teknolojileri ve iş modellerini uygulamak üzere yaptğımız yatırımların yanı sıra yurt içi ve yurt dışı pazarlarda akılcı ve sürdürülebilir bir stratejiyle büyümemizi sürdürüyoruz. Geçen yıl Almanya’da satın aldığımız fabrika ile sektörde bir ilke imza atmış ve yurt dışı hedeflerimizi genişletmiştik. Temmuz 2021’de Tristar Steel’in yüzde 58 hissesini alarak müşterilerimize sert krom kaplanmış çubuk ve lineer şaft ürünleri ile ilgili çözümler sunmayı hedefliyoruz. Yurt içi ve yurt dışında kalite ve büyüme odağında yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.